A világ számos részén jelen vannak a különböző szájüregi betegségek, ez pedig közel 3,5 milliárd embert érint napjainkban. Sajnos az Európai Unióban Hazánk is az egyike azoknak az országoknak, ahol a lakosság fogazata borzalmas állapotban van.

Gyakran az emberek a genetikai adottságoknak tulajdonítják a különböző fogászati problémákat, és emiatt van, aki nem is próbál sokat tenni annak érdekében, hogy a fogai rendben legyenek. Pedig a rendszeres és alapos szájápolás elengedhetetlen, a rossz fogakat pedig csak az öröklésre nem szabad fogni.

Milyen fogászati problémákat tudunk örökölni?

Való igaz, hogy néhány szájjal kapcsolatos tulajdonság örökölhető, gondolhatunk itt a fogak és az állkapocs méretére, a fogzománc vastagságára, az állkapocs formájára, a fogak színére, a szájflóra összetételére, a nyáltermelés sajátosságaira, illetve a fogágybetegségek bizonyos típusaira is.

Ezek valamilyen szinten hatással vannak a fogaink egészségére, például görbe, szinte egymásra torlódott fogak között jobban megragadnak az ételmaradékok, ezeket a helyeket nehezebb tisztítani, így itt megtelepedhetnek a zománcra káros savak, illetve gyulladást keltő baktériumok is.

Valóban van néhány genetikai eredetű fogbetegség is, ez pedig a fogzománc károsodása miatt fogszuvasodáshoz, rosszabb esetben akár fogvesztéshez is vezethet. Azonban ezek viszonylag ritkán, 6-8 ezer emberből csak egyet érintenek (mély harapás, ajak-vagy szájpadhasadék, csírahiány, számfeletti fogak).

Fogorvosok véleménye szerint az öröklött fogászati hátrányokba semmiképp nem szabad beletörődni, inkább legyünk tisztába ezekkel a problémákkal, és mielőtt kezeltessük azokat. Félévente panaszmentesen is célszerű egy kontrollvizsgálat és egy fogkő-eltávolítás miatt felkeresni a fogorvost.

Ha tisztába vagyunk azzal, hogy a családunkban milyen fogászati problémák jelentkeztek, akkor érdemes ezekre fokozottan odafigyelni, és megbeszélhetjük a kezelőorvosunkkal is azt, hogy mit lehetne tenni ezeknek az elkerülése érdekében.

Hasonló bejegyzések