Van, aki azt gondolja, hogy a szálkásítást egy-két erősebb edzéssel megvalósítható, míg mások úgy hiszik, hogy a szálkásításhoz mindenképpen szükség van néhány szem zsírégető kapszulára.
Mondhatjuk azt is, hogy a szálkásítás tulajdonképpen egy továbbfejlesztett diéta, hiszen ebben a fázisban már nem a fogyás a lényeg, hanem, hogy egészséges kereteken belül csökkentsük a testzsírszázalékot.
Mi a szálkásítás lényege?
Nagyon leegyszerűsítve a szálkásítás lényege az, hogy elkezdjük csökkenteni a testzsír mennyiségét, és ezzel egy időben a diéta követése mellett igyekszünk maximálisan megőrizni az izomtömeg mennyiségét. Ebből kiindulva a szálkásítás folyamata egy speciális étrendet és egy különleges edzésmódszert is igényel.
Ilyenkor az alacsony testzsírszázalék elérése a cél, ez a hölgyeknél 15%-ot jelent, a férfiaknál pedig ez az érték körülbelül 8%. A legtöbbször a szálkásítást a testépítők, illetve a fitnesz versenyzők szokták alkalmazni akkor, mikor egy versenyre készülnek, azzal a céllal, hogy a lehető legjobb formájukban állhassanak a színpadon.
Ezzel szemben ez a kifejezés napjainkban már elterjedt a hétköznapi sportolók köreiben is.
Így lesz hatékony a szálkásítás
Korábban a testépítő versenyzőknél az a nézet élt, hogy a szálkásítás időszakát mindig megelőzi a tömegnövelés, vagyis akkor ez a két folyamat teljesen elvált még egymásától, így hatékonyabbnak tűnt az izomtömeg növelés. Napjainkban azonban már nagyobb az elvárás afelé, hogy egy versenyző egész évben megőrizze azt az alakot, ami szükséges a színpadi formához.
De hogy mitől is lesz a szálkásítás hatékony? Egyrészt ebben az időszakban kiemelt figyelmet kell fordítani az edzésre, a cél pedig egyértelműen az, hogy ne veszítsünk a megszerzett izomtömegünkből. Az edzés akkor lesz igazán hatékony, amikor figyelembe van véve az egyén testalkata és izomtípusa, és az anyagcseréjének megfelelően van összeállítva egy személyre szabott edzésprogram.
Ebben az időszakban célszerű megőrizni a nagy súlyokkal való edzéseket és előtérbe helyezni az összetett gyakorlatokat. Egy szigorúbb diéta mellett lehetséges, hogy nem fogunk tudni akkora súlyokkal dolgozni, mint korábban, de ilyenkor eddzünk akkora súllyal, amekkorával még helyesen végre tudjuk hajtani az adott ismétlésszámokat.