A fáradtság mindenkin eluralkodhat néha, ám megesik, hogy több van mögötte, mint a kevés alvás vagy a fárasztó munkahét. Ha állandóan fáradtak vagyunk, az nemcsak azt jelezheti a számunkra, hogy javítani kellene az alvásminőségünkön, hanem azt is, hogy valamilyen lelki betegségben szenvedünk.
A fáradtságot jellemzően egy természetes testi tünetként azonosítjuk, amikor túlhajtjuk magunkat vagy keveset alszunk. Persze ez sokszor így is van, hiszen bárkin eluralkodhat a fáradtság, amely nagyon szubjektív érzés. Nem mindenkinél egyforma, hogy mikor, hogyan, milyen mértékben érzi magát fáradtnak.
Ugyanakkor, ha állandóan fásultnak érezzük magunkat, akkor azzal nem árt orvoshoz fordulni, mert bizony ez az állapot betegséget jelezhet, vagy lehet maga a betegség.
Mentális betegségek, melyek tünete a fáradtság
Ha betegek vagyunk, elve fáradtabbnak érezzük magunkat, elég csak a megfázásra, vagy az influenzára gondolni. Ugyanakkor nemcsak szervi gondok esetében erezhetünk levertséget, fáradtságot. Az állandó fáradtság utalhat mentális problémára is. A tavaszi fáradtságot is annak szokták tulajdonítani, bár az nem az. A depressziót és a szorongásos zavarokat viszont gyakran kíséri állandó fáradtságérzet és levertség.
Amennyiben azt tapasztaljuk, hogy alapvetően egészségesek vagyunk, de folyamatosan levertnek, fáradékonynak érezzük magunkat, akkor akár mentális probléma is lehet a háttérben.
Amikor a betegség maga a fáradtság, fáradékonyság
Pár éve a HáziPatika.hu is foglalkozott a témával, miszerint a fáradékonyság is lehet önmagában betegség. Évek óta vita folyok azon, hogy ez az állapot pszichoszomatikus vagy inkább neurológiai, idegrendszeri betegség-e. A krónikus fáradtság-szindróma, angolul chronic fatigue syndrome (röviden CFS) meglehetősen ritka állapot.
Tehát, ha gyakran érezzük fáradtnak magunkat, valószínűleg nem ez okozza, de nem kizárható. Ha tehát gyakran érezzük levertnek, fáradtnak magunkat, ezt a betegséget is érdemes kizárni.